Volontiranje u školama ne samo da donosi dobrobit zajednici, već i stvara pozitivno, podržavajuće okruženje u kojem se učenici osjećaju cijenjeno i povezano. Kroz školske volonterske aktivnosti, mladi razvijaju empatiju, odgovornost i timski duh, što doprinosi boljoj atmosferi u učionicama i školskim hodnicima.
Zašto je školsko volontiranje važno?
Volontiranje u školama omogućava učenicima da se aktivno uključe u zajednicu i daju svoj doprinos. Osim što pomaže onima kojima je pomoć potrebna, volontiranje razvija brojne vještine i vrijednosti, poput:
- Socijalne osjetljivosti – učenici postaju svjesniji problema u svojoj okolini.
- Odgovornosti i organizacijskih sposobnosti – preuzimanjem zadataka u volonterskim aktivnostima, učenici uče kako učinkovito planirati i izvršavati obveze.
- Samopouzdanja – volontiranje omogućuje učenicima da vide stvarni učinak svojih djela, što jača njihovo samopoštovanje.
Kako volontiranje doprinosi prijateljskom okruženju?
Jedan od najvećih benefita volontiranja u školama je stvaranje povezanosti među učenicima. Kada zajedno rade na volonterskim projektima, učenici se uče međusobnoj suradnji, toleranciji i razumijevanju. To pomaže u smanjenju sukoba, poboljšava međusobne odnose i jača osjećaj zajedništva.
Također, škole koje promiču volontiranje često imaju manje problema s vršnjačkim nasiljem, jer se učenici uče poštovanju i prihvaćanju različitosti. Osjećaj pripadnosti i uključenosti čini školu mjestom gdje se svi osjećaju sigurno i podržano.
Kako se učenici mogu uključiti?
Postoji mnogo načina na koje učenici mogu volontirati u svojoj školi:
- Pomoć mlađim učenicima – stariji učenici mogu pomagati mlađima u učenju ili prilagodbi na novu školsku sredinu.
- Ekološke akcije – sudjelovanje u čišćenju školskog dvorišta, sadnji drveća ili organiziranju akcija recikliranja.
- Humanitarne aktivnosti – organizacija prikupljanja pomoći za obitelji u potrebi, volontiranje u domovima za starije ili skloništima za životinje.
- Kreativne i edukativne radionice – učenici mogu organizirati radionice u kojima dijele svoja znanja i vještine s drugima.
Školsko volontiranje nije samo način da se pomogne drugima – to je prilika za učenike da rastu, razvijaju se i izgrade prijateljske i podržavajuće odnose unutar svoje škole. Uključivanje u volonterske aktivnosti obogaćuje ne samo volontere, već i cijelu školsku zajednicu. Zato, ako još niste, razmislite o tome kako možete doprinijeti – jer svaki mali korak može napraviti veliku razliku.
Temom školskog volontiranja bavimo se u sklopu projekta “Školski volonteri za bolju zajednicu” podržanog od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.